BLOG

METODY SAMO-POMOCY PO PRZEMOCY NARCYSTYCZNEJ

METODY SAMO-POMOCY PO PRZEMOCY NARCYSTYCZNEJ

33060363_244949649577861_3579767069832380416_n

Jakakolwiek relacja z narcyzem wiąże się z ogromną inwestycją emocjonalną i energetyczną, z wykorzystaniem, z upokorzeniem, umniejszaniem, wstydem, brakiem szacunku… Jest to bardzo toksyczna i niszcząca relacja. Pewnego dnia coś się zmienia, maska spada, iluzja zaczyna umierać. Zasięgasz informacji na temat toksycznych relacji, na temat narcyzmu, współzależności i zaczynasz otwierać oczy. Ten moment olśnienia można porównać do otrzymania ciosu łopatą w głowę. Jest szok, jest niedowierzanie, próba wyparcia ale dochodzimy do ściany. I już nie potrafimy siebie dłużej oszukiwać, tkwimy w bagnie. Decyzja o odejściu i działanie w tej kwestii były jednymi z najgorszych doświadczeń w moim życiu. Ale była to jedna z najlepszych decyzji. Po takiej relacji dochodzi się jednak jeszcze długo do siebie, zazwyczaj ofiary narcystycznej przemocy mają objawy podobne do żołnierzy po powrocie z wojny. C-PTSD lub PTSD „Complex-PostTraumatic Stress Dissorder” czyli zespół stresu pourazowego jest to forma reakcji mózgu i organizmu na traumatyczne wydarzenie lub w przypadku relacji z narcyzem – całych serii traumatycznych wydarzeń. Życie w ciągłym stresie i napięciu mają straszliwy wpływ nie tylko na zdrowie psychiczne ale też fizyczne. Więcej o stresie pourazowym i jak on się objawia powiem w filmikach lub w kolejnych tekstach jednak teraz chciałabym się skupić na tym w jaki sposób sobie pomóc.

JAK POMÓC SOBIE PO WYJŚCIU Z TOKSYCZNEGO ZWIĄZKU:

1. Poszukaj wsparcia. Terapia, ale tylko z osobą, która ma pojęcie co to jest narcyzm i przemoc narcystyczna, najlepiej która sama to przeszła. Polecam również moją grupę wsparcia „Wolni od toksycznych relacji.” (dla obu płci) a także grupę „Narcyzm-rozmowy” (dla kobiet).

2. Zero kontaktu lub gdy nie jest to możliwe jak najmniejszy kontakt z narcyzem. Zmień nr telefonu, zablokuj go na portalach społecznościowych a najlepiej załóż nowe, jeśli to możliwe to zmień adres na taki, którego nie zna żeby Cię nie nachodził. (Piszę tu o narcyzie w formie męskiej jednak post jest również dla mężczyzn jako ofiar narcystycznej przemocy ze strony kobiet). Jeśli musisz mieć kontakt ze względu np na dzieci, poproś zaufaną osobę o pośrednictwo lub ogranicz się do kontaktu mailowego. Mimo, iż będzie Cię bardzo kusiło postaraj się nie śledzić narcyza na portalach społecznościowych itd. Do niczego dobrego Cię to nie doprowadzi.

3. Dbaj o siebie. Rób dla siebie małe rzeczy, małe przyjemności. Pytaj siebie codziennie „Jak sie czuję? Czego potrzebuję?”. Daj sobie prawo do przeżywania emocji. Daj sobie cierpliwość i czas. Często tkwimy w takich związkach przez lata, dlatego potrzeba czasu by się uzdrowić. Momenty totalnej bezsilności są normalne, opłakanie swoich krzywd jest niezbędne jednak postaraj się nie popaść w totalny marazm, który trwa bardzo długo. Znajdź sobie zajęcia, które na jakiś czas odciągną Cię od myślenia o narcyzie i trawienia tego co się stało. Takie małe ucieczki są wskazane. Nie uciekaj jednak na długo, dochodzenie do siebie wymaga pracy i przerobienia problemu. Bardzo pomaga przebywanie wśród natury, na świeżym powietrzu, pomaga również aromaterapia, medytacja, aktywność fizyczna.

4. Zapewnij sobie poradę prawną jeśli jesteście małżeństwem, macie dzieci, wspólny majątek itp. Niektórzy adwokaci świadczą poradę prawną za darmo. Warto też poszukać fundacji, które pomagają ofiarom przemocy domowej.

5. Weź zeszyt i zrób sobie listę przykrych wspomnień, wszystkich kłamstw, manipulacji, braku szacunku, jak się wtedy czułaś/łeś. Czytaj tą listę za każdym razem gdy poczujesz przypływ miłosierdzia dla narcyza. Pisanie pamiętnika również pomaga w zdrowieniu a także po czasie możesz zobaczyć jakie robisz postępy, jak czułaś się miesiąc temu a jak jest dziś.

6. Dopóki czujesz się samotna/y nie angażuj się w nowe związki. Daj sobie czas. Nie zapełnisz swojej pustki kimś innym. Może jedynie doprowadzić Cię to w ręce kolejnej toksycznej osoby. Jesteś teraz istotą poturbowaną, osłabioną, potrzebującą czasu i przestrzeni by dojść do siebie. Zaakceptuj to jak jest. Rzeczywistość nie jest piękna ale jest prawdziwa. Lepsza najgorsza rzeczywistość niż najpiękniejsza iluzja.

7. Przeżywaj swoje emocje, nie musisz być silna/y, nie musi być ok. Nie jest ok. Masz prawo płakać, masz prawo krzyczeć, masz prawo wyrażać złość. Wspieraj siebie w tym. Gdy czujesz złość krzycz w poduszkę, wal pięściami w materac itp. Świetne metody uwalniania złości prezentuje Grzegorz Byczek na swoim kanale na YouTube.

8. Kiedy emocje opadną i będziesz gotowa/y zastanów się co sprawiło, że wylądowałaś/łeś w takiej relacji, co narcyz wykorzystał, jakie masz braki emocjonalne, jakie tęsknoty, jakie rany, skąd to się wzięło? Czy ta relacja Ci coś może przypomina? Może obnażyła coś co już od dawna w Tobie tkwiło? Pamiętaj jednak, że by spojrzeć z dystansu i innej perspektywy na to co Cię spotkało potrzeba czasu i gotowości.

PAMIĘTAJ: TO CO CIĘ SPOTKAŁO NIE BYŁO TWOJĄ WINĄ. NIEPRAWDĄ JEST, ŻE TO Z TOBĄ JEST COŚ NIE TAK. NIE JESTEŚ SAM/A!

4 myśli w temacie “METODY SAMO-POMOCY PO PRZEMOCY NARCYSTYCZNEJ”

  1. Jestem po związku z narcyzem,odeszłam,teraz jestem na etapie oczerniania mnie w mediach społecznościowych,przed znajomymi,niszczenia mojej reputacji.Wymyślania niestworzonych , nieprawdziwych historii na mój temat.Potrzebuje wsparcia.

    Polubienie

  2. Zakonczyłam związek z narcyzem.Kolejny.Moja energia wynosi 0.Nie mogę się pozbierać,efektywnie pracować,mam wstręt do jedzenia,schudłam w ciągu 2 miesięcy 10kg.Dobija mnie cisza i pustka wokół.Chętnie skorzystam z psychoterapii grupowej .Czy ktoś ma namiary na taką we Wrocławiu?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s