BLOG

W jaki sposób narcyz manipuluje?

gaslightcover.0

 

W jaki sposób narcyz manipuluje?

1. Cykl: idealizacja-dewaluacja-porzucenie

Nagłe przejście z bajkowego love story, traktowania Ciebie jak ideał do subtelnych uwag, ciągłej krytyki, często ukrytej, negowania zasadności Twoich potrzeb czy preferencji. W fazie idealizacji zaczynasz czuć, że nigdy się tak wcześniej nie czułaś/nie czułeś i jesteś jak na emocjonalnym haju. Związek z narcyzem to jak uzależnienie od narkotyków. Początkowo jest wspaniale, następnie narcyz odbiera Ci dopływ narkotyku czyli swoją uwagę, uczucia, staje się wycofany bez wyraźnego powodu. Zaczyna dawać Ci coraz mniej oczekując więcej i więcej. Zrobisz wszystko by znów mieć choć odrobinę człowieka, którym był (a raczej, którego udawał) na samym początku relacji. Gdy maska zaczyna spadać i zaczynasz orientować się w czym tkwisz, bardzo często następuje porzucenie. Porzucenie niekoniecznie znaczy koniec relacji, często jest to totalne wycofanie się fizyczne i emocjonalne, ignorowanie Cię, tzw. silent treatment (ciche dni). Niektórzy narcyzi na tym etapie porzucają całkowicie, wchodząc w kolejną relację, którą często zaczęli jeszcze będąc z Tobą. Bardzo często porzucenie, obrażenie się na amen jest też reakcją osobowości narcystycznych na sprzeciw, na postawienie granic, bądź zwrócenie uwagi na ich nieakceptowalne zachowanie. Ten mechanizm nie występuje tylko w związkach ale również w innych relacjach.

NARCYZ NIE POTRAFI ZNIEŚĆ LUDZI NIEZALEŻNYCH, STAWIAJĄCYCH GRANICE ORAZ ASERTYWNYCH. Będzie robił wszystko by pozbawić Cię tych cech lub jakichkolwiek ich przejawów.

Taką metodą manipulacji narcyz często skutecznie wywołuje w nas poczucie winy. Ma to na celu odwrócenie uwagi od jego zachowania i sprawienie byśmy skupili się na naszej REAKCJI i czuli się winni, że np. źle zareagowaliśmy, zbyt gwałtownie, dobraliśmy źle słowa itp. Prawda jest taka, że to dysfunkcyjne zachowania narcyza są problemem a nie Twoja reakcja na nie. Po narcystycznym porzuceniu ofiara często czuje się bezwartościowa, wydrenowana z energii, zagubiona i totalnie zdezorientowana.

2. GASLIGHTING jest to technika używana przez przemocowców w celu przekonania Cię, że z Twoją percepcją jest coś nie tak. Narcyz będzie Cię przekonywał, że nieprawidłowo postrzegasz rzeczywistość, że coś Ci się wydaje, może nawet wpierać Ci chorobę psychiczną. W skrajnych przypadkach może nawet specjalnie chować przedmioty w domu lub przekładać i wpierać Ci, że Ty to zrobiłaś/łeś. W wyniku gaslightingu ofiara przestaje ufać sobie, swoim odczuciom, przestaje słuchać intuicji, przestaje wierzyć, że to co widzi i czego doświadcza jest rzeczywiste. Gaslighting sprawia, że zaczynasz kwestionować siebie i wierzyć, że może to z Tobą jest coś nie tak.

Przykłady gaslightingu:
„Powiedziałaś/łeś tydzień temu, że (…) nie pamiętasz?” – takie słowa nie padły nigdy z Twoich ust ale zaczynasz się zastanawiać, że może faktycznie i zapomniałaś/łeś.

” Nic takiego nie miało miejsca, znowu sobie coś ubzdurałaś/łeś!”

Mój przkład: wieczorem po umyciu zębów odłożyłam szczoteczkę do swojego kubka, rano jej tam nie było. Pytam narcyza: „Widziałeś gdzieś moją szczoteczkę?”, odpowiada: „Nieee..”. Po chwili znajduję ją w jego kosmetyczce. Pytam: „Czemu schowałeś moją szczoteczkę do swojej kosmetyczki?”, narcyz odpowiada: „Dlaczego miałbym to robić, pewnie Ty to zrobiłaś i nie pamiętasz!”. Czułam się jakbym postradała zmysły i zaczęłam wierzyć, że może mamy w domu duchy. 

3. Smear campaigns (oczernianie Cię za plecami)

Narcyz bardzo często trzyma w zanadrzu cały harem potencjalnych ofiar. Mogą być to kontakty do byłych partnerów lub np. konto na portalu randkowym. Bardzo często będąc z Tobą jednocześnie obsmarowuje Cię za plecami do swoich potencjalnych kolejnych celów lub do członków rodziny/przyjaciół itd. Oczywiście o tym nie wiesz. Bardzo często narcyz poza domem jest czarującym, niemal nieskazitelnym człowiekiem. Stara się utrzymywać wciąż krąg ludzi, którzy go wielbią czy zwyczajnie lubią. Przygotuj się, że w jego kręgu zawsze będziesz ta zła/zły i nikt nie Ci nie uwierzy w to co działo się za zamkniętymi drzwiami. Będziesz przedstawiana/y jako wariatka/wariat.

4. Triangulizacja

Celowe wywoływanie Twojej zazdrości i braku poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa poprzez mówienie o swoich byłych partnerach, utrzymywanie z nimi kontaktu, porównywanie Cię do innych. Może być to również celowe podkładanie zdjęć lub przedmiotów należących do byłych partnerów lub potencjalnych partnerów (np koleżanek/kolegów) tak by zostały znalezione. Wywołuje to poczucie, że w związku wciąż jest ktoś trzeci. Często partner narcyza zaczyna też bawić się w detektywa ze względu na narastający brak zaufania.

5. Dwie twarze (lub więcej)

Nie możesz pojąć jak to jest możliwe, że jedna osoba potrafi w jednej chwili być wspaniała, a w innej zachowywać się jakbyś był/a wrogiem nr 1. Nie wiesz czego się spodziewać, chodzisz na paluszkach, żyjesz jak na tykającej bombie. Stres staje się nieodłączną częścią Twojej codzienności. Na zewnątrz partner wychwala Cię pod niebiosa a w domu urządza Ci piekło. Wieczorem wszczyna istną awanturę z błahego powodu a rano pyta jakby nigdy nic się nie stało: „Co tam dzisiaj robimy?” albo „Co na śniadanie?”. Stawia Cię to w świetle totalnej dezorientacji, czujesz się jak we mgle, nie wiesz już co jest prawdą a co nie, z kim Ty tak właściwie jesteś w relacji? Kto to jest? Nie potrafisz zdefiniować tego człowieka, bo zmienia swoje oblicza tak często jak mu wygodnie w zależności od sytuacji. Potocznie sprawę ujmując wciąż zastanawiasz się „O co tu do jasnej cholery chodzi??”.

Pisząc tekst posiłkowałam się m.in. książką „Power” Shahidy Arabi.

Polecam film „Gaslight” („Gasnący płomień”) z 1944 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s