BLOG

Narcystyczne zaburzenie osobowości

31398105_234881163918043_4470769924174707979_n

 

Czym charakteryzuje się to zaburzenie?

 BRAK EMPATII (współoddczuwania)
Jest to spowodowane zaburzeniami w obszarze mózgu odpowiedzialnym za empatię (neurony lustrzane). Warto zaznaczyć, że osoby te potrafią udawać współczucie i czułość, zazwyczaj kiedy chcą uzyskać jakąś korzyść.

 Traktowanie innych ludzi przedmiotowo. W umyśle narcyza inni ludzie potrzebni mu są „po coś”. Bardzo często ich celem są ludzie, którzy są mu w stanie dać dużo „pokarmu” emocjonalnego, energetycznego lub inne korzyści w tym materialne czy wizerunkowe. NARCYZ NIC NIE ROBI BEZINTERESOWNIE.

 Domaganie się bezwarunkowej lojalności i podziwu. Zachowanie typu „Pan i władca”. Jeżeli narcyz zostanie skrytykowany w jakikolwiek sposób, nawet jeżeli będzie to subtelna uwaga lub jego oczekiwania nie zostaną spełnione możemy spodziewać się kary w postaci agresji lub milczenia a następnie zemsty.

 Oczekiwanie, że będzie się traktowanym na specjalnych warunkach. Nie stosowanie się do ogólnie panujących zasad. Ustalanie własnych zasad, do których INNI powinni się stosować.

 Fałszywa postawa, że nie dba co myślą o nim/niej inni a w rzeczywistości bardzo ważny dla narcyza jest wizerunek. Narcyz potrafi zrobić bardzo wiele by być dobrze postrzeganym.

 Ukryta zazdrość. Narcyz zazdrości osobom, które widzi jako wyżej postawione np z lepszym statusem społecznym, majątkowym. Potrafi podlizywać się takim osobom i okazywać im podziw w celu otrzymania korzyści. Ma poczucie, że powinno się zadawać z ludźmi o pewnym prestiżu, często gardzi ludźmi w jego pojęciu „gorszymi, słabszymi”. Może też zazdrościć swojemu partnerowi np że jest lepiej wykształcony i wtedy będzie próbował to deprecjonować komentarzami typu „takie studia to każdy by zrobił”, „jakbym chciał to też bym był magistrem ale to tylko nic nie znaczący papier” itp.

 Wysoka umiejętność manipulacji i szantażu emocjonalnego często bardzo ukrytego pod przykrywką dobrych intencji, troski itd. Wzbudzanie poczucia winy w drugiej osobie nawet jeśli nie zrobiła nic złego.

 Nie umiejętność przyznania się do winy/błędu. Zawsze winny jest ktoś inny lub coś się wydarzyło co usprawiedliwia dany czyn. Narcyz nie ma wyrzutów sumienia. Jeżeli nawet mówi „przepraszam” to nie jest to szczere, jest to w jakimś celu.

 Podzielona osobowość. Taka osoba ma dwie lub więcej twarzy. Potrafi zachowywać się jak dobry człowiek ale nagle bez mrugnięcia okiem potrafi totalnie zmienić swoje zachowanie na coś zupełnie przeciwnego. Często cel takiej osoby ma poczucie, że nie może jasno określić jaka ta osoba jest i nie wie też co się po niej spodziewać.

 Narcyz nie znosi nudy. Często takie osoby mają potrzebę by ciągle coś się działo, uwielbiają dramaty oczywiście fałszywie głosząc, że cenią sobie spokój i harmonię. Uwielbiają plotki, niedomówienia, zamęt. Często mają też wielu partnerów gdyż jeden po jakimś czasie nie jest już dla nich ciekawy i ekscytujący. Patologicznie kłamie niejednokrotnie bez większego powodu. Sprawia mu przyjemność gdy ludzie nabierają się na te kłamstwa, daje mu to poczucie władzy.

 Brak poszanowania dla cudzych preferencji i narzucanie własnych. Negowanie zasadności odczuć, potrzeb czy poglądów drugiej osoby w sposób jawny lub ukryty.

Bardzo ważne jest to, że jeżeli ktoś ma jedną czy dwie powyżej wymienione cechy nie oznacza to od razu, że ma narcystyczne zaburzenie osobowości. Dopiero gdy osoba spełnia większość lub wszystkie kryteria można mówić o zaburzeniu. Są różne poziomy narcyzmu, te bardziej zaawansowane są niemal niemożliwe do zmiany. Narcyz żyje w tak potężnym zaprzeczeniu, że przyznanie się samemu przed sobą, że ma ze sobą problem jest graniczące z cudem, co nie oznacza, że się w ogóle nie zdarza ale są to wyjątki.

Narcyzem może być zarówno mężczyzna jak i kobieta. Jest też narcyzm jawny i narcyzm ukryty. Bardzo często narcyzi jawią się jako inteligentni, sympatyczni, pomocni ludzie. Najczęściej maska spada w momencie gdy postawimy narcyzowi granice lub nie zachowany się tak jakby narcyz tego oczekiwał.

Życie z narcyzem to pasmo traum i dramatów mniejszych i większych. To ciągła huśtawka i brak poczucia bezpieczeństwa, spokoju i harmonii. To traumatyczne powiązanie z ang. trauma bonding jest najczęstszym powodem, dlaczego tak ciężko jest odejść, a nawet gdy zostawimy taką relację, rekonwalescencja jest długa i trudna i nadal jesteśmy narażeni na wpływ emocjonalny takiej osoby.

W planach mam przygotowanie nagrania z konkretnymi radami popartymi wieloma publikacjami jak również moim własnym życiowym doświadczeniem. Znajomość problemu bowiem nie wystarczy gdy ma się w swoim życiu taką osobę. Potrzebna jest samodyscyplina i konkretne działanie by wypisać się z tej chorej narcystycznej gry.

Przede wszystkim pamiętajcie: NIE JESTEŚCIE W TYM SAMI.

Zapraszam do obejrzenia filmiku na ten temat:

https://youtu.be/PFYjl5x-lwk

Ściskam Was Kochani  Viola-Fenix

1 myśl w temacie “Narcystyczne zaburzenie osobowości”

  1. Jedyne co bym zmienił to nazwę – z „narcyz” na „narcysta”. Narcyz kojarzy się powiem z pasywnością (młodzieniec wpatrzony w odbicie), tymczasem narcysta jest aktywny w poszukiwaniu swego pożywienia (ofiar). Następna sprawa – każdy człowiek ma każdą z powyższych cech w mniejszym lub większym stopniu. Zaburzenie zaczyna się wówczas, gdy uniemożliwia danej osobie realizację funkcji społecznych. Niektórych zaciekawić może teoria, że narcysta jest pustą pisanką. Nieważne jaki wzorek, w środku zawsze jest pusty.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s